2022. augusztus 7., vasárnap

Lucca meséje

Amikor beléptem a városba, csend uralkodott. Az utóbbi időben egyre jobban rajongok a csendes, eldugott helyekért, így Lucca, mint kiderült, az én városom. Az én kanyargós, középkori csendes városom. Egymásra épült korok között sétálgatok, gondolatban a toszkán tengerpart és az Appeninek között félúton fekvő városban.










Az olasz utak legismertebb járművei a Fiatok, a Ferrarik és a Vespa robogók, de a középkori hangulatú óváros keskeny utcái autó- és robogómentesek. Aki valaha járt itt, az tudja, hogy itt a szerény kerékpár a legnépszerűbb, ez a város a biciklisek paradicsoma. A forgalom zaját legfeljebb a kerékpárcsengők csilingelése teszi ki.  A történelmi központban számos üzlet található, ahol kerékpárt lehet bérelni. A helyiek a biciklijüket használják fő közlekedési eszközként, a munkába járástól az ingázásig szinte mindenre. Látni bicikliző nőket szoknyában, magassarkúban, dizájner táskákkal, ahogy öltönyös férfiakat is aktatáskával. A város egyik leghíresebb kerékpárútja az ősi városfal tetején található.


A hatalmas falgyűrű a város szimbóluma, a város titkainak és múltjának őrzője, melynek tetejét fasor koronázza. A hat kapu egyikén áthaladva úgy érzem, egy másik korszakba tértem vissza. Ahogy bekanyarodom egy sikátorba, és a távolban egy nyitott tér felé veszem az irányt, egy torony őrködik az egész néma jelenet felett. Csak a lépteimet hallom, és egy madár furcsa csicsergését. Ahogy elkanyarodom a sarkon a térre, egy helyi anya zörög egy babakocsival, és hirtelen eltűnik a szomszédos sikátorban. Egy kisfiú egy magányos kavicsot rugdos a gigantikus fehér katedrális előtt, miközben arra vár, hogy kijöjjön a családja.



Lucca történelmi óvárosában tett sétám során számos gyönyörű látnivalók és hangulatos terek tárultak elém. Szinte minden sarkon egy kis templom rejtőzik. Meleg sárga és narancs uralja a város színpalettáját. Azt hiszem, toszkánai utam során Luccában töltöttem a legkevesebb időt, de valahogy itt sikerült a legtöbb fotót készítenem. Amikor pedig meglátok egy olyan építményt, mint a San Michele a több szintes, faragott márványoszlopaival, mindig azon gondolkozom, hogy miért nem tudnak (vagy akarnak) ilyen „maradandóbb” épületeket tervezni a mai, ezerszer fejlettebbnek mondott technikával?

A Torre Guinigi torony, az ottani képeslapok leggyakoribb szereplője. A múltban a tornyok a hatalom és a gazdagság szimbólumai voltak. A Guinigi család a 14. században úgy döntött, hogy épít egyet, hogy megmutassa a város fontosságát. Az ötlet, hogy 7 magyaltölgyfát ültetnek a tetejére, még lenyűgözőbbé tette. Lombkoronáinak visszafogott susogása fenségesen magasodik a történelmi város fölé.

A Piazza dell'Anfiteatro az egyik legszebb hely Luccában, a hangulata valóban egyedülálló. Eredetileg egy római amfiteátrum állt itt – innen ered a név. A pasztell sárga különböző árnyalatú házai adják az ovális alakú tér sajátos varázsát számtalan kávézóval, étteremmel. Napjainkban számos koncertnek és nemzetközi fellépőknek is otthont ad.



Itt egy kis kávészünetet tartok. A tér ideális hely arra, hogy a napsütésben üldögéljek és elmélkedjek a napomon. Imádom nézni az arra járó turistákat és találgatni, ki honnan jöhetett és merre megy. A történelmi központ régi épületeit egyre erősebben perzselik a déli nap sugarai, és a „Madama Butterfly” (Pillangókisasszony) halk dallamai szólalnak meg a nyitott ablakok redőnyei mögül. Lehetetlen nem látni és nem elképzelni, mi inspirálta Puccinit, hogy zeneszerzővé váljon.

Lucca az opera szerelmeseinek városa. Zenerajongók, ki ne hagyjátok! A város egyik leghíresebb fia, aki „Verdi után a legnagyobb olasz operák zeneszerzője” címet viseli nem más, mint Puccini. Háza – ma múzeum – a Corte San Lorenzóban található. Közvetlenül előtte áll a zeneszerző szobra, kezében egy cigarettával, rá még nem vonatkoznak az eukonform szabályok a dohányzásmentes közterekről.

Tizenhét évesen Puccini 27 kilométert gyalogolt Luccából Pisába, hogy megnézze Verdi Aida című művét, és ekkor szállta meg az ihlet, hogy operákat fog írni. 21 évesen komponálta első zeneművét, a „Messa”-t, amely először a luccai San Paolino templomban volt hallható, ahol Puccini korábban orgonistaként dolgozott.

A San Martino-székesegyház mélyében található Lucca legnagyobb emlékműve, Ilaria del Carretto márványsírja. Ilaria 26 évesen halt meg, miután megszülte második gyermekét. Férje, Paolo Guinigi annyira összetört, hogy síremléket állított neki. Az alkotás a 15. század egyik legkiemelkedőbb temetkezési alkotása. A márványból készült női szobor békésen alszik, fejét párnára téve, lábánál pedig a hűség szimbóluma, egy kiskutya ül. Ez egy mélyen megindító hely. Miközben ott álltam, elképzeltem, ahogy Puccini kisfiúként ellátogat ide az édesanyjával, és fiatal életének különböző pontjain újra és újra visszatér ide, hogy megcsodálja Ilaria szépségét, és elragadja a sírját körülvevő gyötrelmes szomorúság. Talán innen merített ihletet Puccini legismertebb operájához a „Madama Butterfly”-hez,  melyben a fiatal hősnő végez magával, amikor rájön, hogy férje újraházasodott. Puccini legnagyobb alkotásai közül sok művében, a lány meghal, a fiú pedig tönkremegy, ami összehasonlítható az Ilaria halálakor elkeseredett Paolo Guinigival.



Puccini szerette a zenét, a cigarettát, az autókat és a sebességet. Gyorshajtásért pénzbüntetést kapott – biztos vagyok benne, hogy akkoriban ez ritkaság számban ment, és volt néhány autóbalesete is. A zenén kívül Puccini imádta a nőket, kedvteléseinek listája pedig még igen hosszú. Valószínűleg nem úszna meg egy mai # MeToo mozgalmat. Puccini 65 évesen hunyt el és a luccaiak azt mondják, hogy a sírja még most is füstölög. Számos kis kávézónak és étteremnek nevét ihlették nagy sikerű operái, így létezik Madama Butterfly étterem, ahogy Nessun Dorma Cafe is.

A San Giovanni templom gyönyörű és felejthetetlen környezetében minden este különleges koncerteket tartanak Puccini műveiből. Valóban nem okoz csalódást, és hol máshol lehetne emelkedettebb hangulatban élvezni a zeneszerző munkásságának kincseit, mint abban a városban, ahol minden elkezdődött?

A Chiesa di San Frediano templom Lucca egyik legrégebbi temploma. A figyelmet azonnal megragadja hatalmas lenyűgöző bizánci arany mozaikja a főhomlokzaton, amely Krisztus mennybemenetelét ábrázolja a tizenkét apostollal.

A Bertolli olívalajok története 1865-ben a toszkán Lucca városából indult. Kezdetben a cég csak egy kis élelmiszerkereskedésként működött, amely helyi finomságokat kínált: olívaolajat, bort, sajtot és olívabogyót. 1890-re a Bertolli márka a világ más szegleteibe is eljutott, napjainkban pedig a világ egyik legkedveltebb olívaolaj márkája és több mint 40 országban van jelen.

Lucca csúcskategóriás Via Fillungo főutcája mentén több évszázados épületek között modern üzletek találhatók. Ha elfáradnánk a gyaloglástól, egy korty eszpresszó vagy egy gombóc fagylalt soha nem lehet néhány lépésnél távolabb. Ha egy rövid pillanatra úgy is éreznénk, mintha visszacsöppentünk volna a középkori Olaszországba, elég csak bekanyarodunk egy csendes mellékutcába, ahol a frissen készített eszpresszó megcsapja az orrunkat, pillanatok alatt térünk vissza a valóságba, mert ez itt nem mese.

Laarka


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése